آزادی چهار فرد ربوده شده و بازداشت یک گروه ۱۳ نفری آدم‌رُبایان در هرات

مقام‌ها در ولایت هرات می‌گویند در جریان یک عملیات صبح‌امروز (دوشنبه ۲۹ جدی) در ولسوالی انجیل هرات، یک گروه ۱۳ نفری از آدم‌رُبایان بازداشت و چهارتن از شهروندان این ولایت که در قید آنان بودند آزاد شدند.

سیدوحید قتالی والی هرات در یک کنفرانس خبری گفت این گروه آدم‌رُبا چهار تن از شهروندان این ولایت را از مناطق مختلف شهر ربوده و در قریه‌ی امام شش نور ولسوالی انجیل در یک خانه نگهداری می‌کردند.

او گفت پس از تثبیت مکان این افراد، صبح امروز این گروه آدم‌رُبا متلاشی و چهارتن از شهروندان هرات آزاد و به آغوش خانواده‌های شان بازگشتند.

آقای قتالی تاکید کرد که تلاش نیروهای نظامی در این ولایت جریان دارد تا باقی ربوده شده‌گان را نیز آزاد سازند.

این در حالیست که روز گذشته نیز یک گروه پنج نفری از آدم‌رُبایان از سوی نیروهای امنیتی در ولسوالی گذره بازداشت شدند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top