از سپرده شدن مکاتب افغان – تُرک به حکومت ترکیه تا فرصت‌های به‌وجود آمده

پس از کشمکش‌ها سرانجام مدیریت مکاتب افغان – تُرک از یک موسسه خصوصی به بنیاد معارف ترکیه منتقل گردید و حکومت ترکیه حالا در یک اعلامیه خبری از ارتقای کیفیت و کمیت این مکاتب سخن می‌گوید.

در اعلامیه خبری دفتر مطبوعاتی معارف ترکیه آمده است که هدف از انتقال این مکاتب به بنیاد معارف این کشور، ارتقای کیفیت و کمیت از سوی وزارت‌های معارف افغانستان و ترکیه می‌باشد.

در این اعلامیه آمده است که بنیاد معارف ترکیه متعهد می‌باشد که در پلان ده ساله برای مکاتب افغان – تُرک در مرحله‌ای اول پنج میلیون و در مرحله‌های بعدی بیست میلیون دالر آمریکایی به‌خاطر بهبود کیفیت مکاتب پرداخت می‌شود.

هم‌چنان منبع می‌افزاید که پس از منتقل شدن این مکاتب به بنیاد معارف ترکیه، برای تمامی شاگردان که از آزمون ورودی می‌گذرند، بیست فیصد تخفیف در نظر گرفته شده و هم‌چنان اولاد شهدا و نیروهای امنیتی افغان رایگان ثبت‌نام می‌شوند.

گفتنی‌است که مکاتب افغان – تُرک در سراسر افغانستان به 28 باب افزایش میابد و ده باب مکتب جدید تخنیکی و مسلکی نیز ایجاد می‌گردد.

در اعلامیه دفتر مطبوعاتی بنیاد معارف ترکیه هم‌چنان ذکر شده که در اخیر هر سال برای ده فیصد از فارغان مکاتب، بورسیه‌های تحصیلی در سطح لیسانس، ماستری و دُکترا در کشور ترکیه در نظر گرفته شده است.

از سوی‌هم شماری از آگاهان اجتماعی در ولایت هرات به این باور هستند که مدیریت جدید مکاتب افغان – تُرک نظر به تعهدات که داده اند، می‌تواند در راستای بهبود معارف کشور کمک کند.

محمدعظیم وطن‌یار آگاه مسایل اجتماعی در هرات گفت مکاتب افغان – تُرک در افغانستان از جمله مکاتب فعال و بسیار خوب است و حالا امیدواری‌ها نظر به تعهدات انجام شده در این مورد بیشتر شده است.

او می‌گوید حکومت باید از فرصت‌های به وجود آمده نهایت استفاده را ببرد و در قسمت روابط با کشور ترکیه تلاش‌های جدی را به خرج دهد تا این رابطه مستحکم‌تر گردد.

اقای وطن‌یار تاکید نمود که حکومت باید تلاش کند تا فیس سرسام آور این مکاتب را به حداقل کاهش دهد تا شاگردان بیشترِ در این مکاتب جذب شوند.

گفتنی‌است که پیش از این مدیریت مکابت افغان- تُرک به‌دوش یک موسسه زیر نام چاغ ‌ای‌جوکیشنل بود.

*

*

Top