افزایش صادرات زیره در سال جاری در هرات

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات با پخش خبرنامه‌ی در سال جاری از افزایش صادارت زیره سبزه (کرابیه) و زیره سیاه به بیرون از کشور خبر می‌دهد.

در این خبرنامه آمده است که در نُه ماه نخست سال جاری نزدیک به ۹۸۵۷ تُن زیره سبز و نزدیک به ۹۴ تُن زیره سیاه، به ارزش مجموع بیشتر از ۱۶ میلیون دالر آمریکایی، صادر شده است.

در حالیکه در سال ۱۳۹۸ زیره سبز به مقدار ۲۵۴۰ تُن و زیره سیاه ۲۰ تُن که ارزش مجموع این محصولات نزدیک به ۵ میلیون دالر آمریکایی می‌شد، صادر شده است.

در این گزارش آمده که این محصولات به کشورهای قزاقستان، جرمنی، آمریکا، دُبی، ترکیه، سویدن، اُتریش، بنگله دیش، ایران، کویت، عراق و عربستان سعودی صادر شده است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top