افزایش میزان صادرات نباتات طبی در سال ۱۳۹۹

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات از افزایش میزان صادرات نباتات طبی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ در این ولایت خبر می‌دهد.

در خبرنامه‌ی دفتر مطبوعاتی اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات آمده است که در سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۲۰ هزار تُن نباتات طبی که ارزش آن بیشتر از ۲۱ میلیون دالر آمریکایی می‌باشد به خارج از افغانستان صادر شده است.

در این خبرنامه‌ ذکر شده که این رقم در سال ۱۳۹۹ به مقدار ۳۶ هزار تُن رسیده که ارزش آن بیشتر از ۴۰ میلیون دالر آمریکایی می‌باشد.

خبرنامه می‌افزاید که تفاوت مقداری نباتات طبی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ بیشتر از ۱۶ هزار تُن می‌باشد که ارزش مجموعی آن نزدیک به ۱۹ میلیون دالر آمریکایی است.

نباتات طبی شامل زیره سیاه و سفید، تخم لنگاش، شیرین‌بویه، کُنجد، خاکشیر، هلیله، تخم ریحان و غیره گیاهان طبی می‌باشد که بیشتر به کشورهای اروپایی، کشورهای عربی، ترکیه و هندوستان صادر شده است.

 

کانال تل‌گرام کهندژ

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top