وقوع انفجار مهیب در شهرهرات

حوالی ساعت 6 و پانزده دقیقه شام روزچهارشنبه وقوع یک  انفجار در شهر هرات منجر به نگرانی باشنده گان این شهر گردید.

مقامات میگویند این انفجارناشی ازبمب کارگذاری شده دربین یک بلواربود که درمنطقه شهرنو هرات بوقوع پیوست.

علی احمد دشتی آمر کشف قوماندانی امنیه هرات میگوید :این انفجارناشی ازبمب صوتی کارگذاری شده درمقابل ریاست برق هرات بود که تلفات جانی و خسارات مالی در قبال نداشت.

وی افزود این انفجار بخاطر ایجاد رعب و وحشت در میان مردم این شهر سازماندهی شده بود.

 انفجاربه حدی قوی بود، که صدای آن تا فاصله 20 کیلومتری شهرهرات شنیده شد ومردم را به شدت نگران ساخت.

تا به حال مسولیت این حادثه را کسی به عهده نگرفته است.

این انفجاردرحالی صورت میگیرد: که روزگذشته مسئولین امنیتی هرات موفق به جلوگیری ازچندین حمله انفجاری سازمان یافته درروزمحرم دراین شهرگردیدند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top