انفجار ماین کنار جاده‌ای در هرات، جان یک سرباز تیم ماین‌پاکی اردوی ملی را گرفت

در نتیجه انفجار یک ماین در منطقه‌ای قدوس‌آباد ولسوالی کُهسان هرات یک سرباز تیم ماین‌پاکی اردوی ملی جان باخته است.

منابع خبری در هرات می‌گویند مخالفان‌مسلح یک حلقه ماین را در کنار سرک عمومی در مسیر شاه‌راه هرات- اسلام‌قلعه در منطقه قدوس‌آباد کارگذاری کرده بودند و زمانیکه یک‌تن از سربازان تیم انجینیری اردوی ملی قصد خنثی‌سازی آن را داشت، ماین متذکره انفجار کرد.

یک منبع خبری که خواست از او نامی نبریم به خبرگذاری کهندژ گفت؛ در نتیجه این انفجار سرباز مذکور جان باخته است.

مسوولیت کارگذاری این ماین را تا اکنون کسی بدوش نگرفته است.

منطقه قدوس‌آباد در مسیر شاه‌راه هرات- اسلام‌قلعه در مربوطات ولسوالی کُهسان هرات، در این اواخر با تهدیدات جدی امنیتی روبر شده است.

شماری از باشنده‌گان هرات، دولت را در تامین امنیت مسیر شاه‌راه هرات- اسلام‌قلعه، ناتوان خوانده می‌گویند؛ در صورتیکه به این موضوع توجه جدی صورت نگیرد، سطح تهدیدات در این منطقه بیشتر از این نیز بالا خواهد گرفت.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top