بازداشت چهار تن به اتهام همکاری با گروه داعش در غرب افغانستان

پولیس ولایت غور ۴ تن را به اتهام عضویت در گروه داعش دراین ولایت دستگیر نمود. این افراد حوالی صبح امروز از مربوطات شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور دستگیر شدند.

مصطفی محسنی قوماندانان امنیه ولایت غور میگوید: افراد بازداشت شده دو خانم، یک مرد و یک طفل میباشند.

وی افزود: خانم ها اتباع کشورهای قرقیزستان و پاکستان ومرد تبعه کشور افغانستان است.

بنا به اظهارات وی: از نزد این افراد اسناد و مدارک گروه داعش که فعالیت این گروه در کشورهای عراق و سوریه را نشان میدهد بدست آمده است.

قوماندانان امنیه ولایت غور میگوید: حجم اسناد بدست آمده یک هزار جیبی میباشد.

گفته میشود: این افراد قصد داشتند جهت انجام فعالیت های ضد دولتی به منطقه مرغاب شهر فیروز کوه بروند.

بازداشت این افراد در حالی صورت میگیرد که چند روز قبل دو تن از مبلغین گروه داعش که از هرات به سمت ولایت غور در حرکت بودند توسط کارمندان ریاست امنیت ملی از مربوطات این ولایت بازداشت و به جرم خود اعتراف نمودند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top