بازداشت چهار طالب مسلح در ولایت غور

در جریان عملیات پولیس امن و نظم عامه در ولایت غور چهار طالب مسلح دستگیر شدند.

نورالله اندرابی قوماندان بلوک پولیس امن و نظم عامه در ولایت غور میگوید: این افراد زمانی دستگیر شدند که قصد داشتند به تعداد 253 راس مواشی باشنده گان قریه خواجه غار شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور را سرقت نمایند.

وی افزود: به اساس راپورهای کشفی پولیس نظم عامه توانست درجریان عملیات تجسسی چهار تن از طالبان را با دو میل سلاح کلاشینکوف و سه عراده موترسایکل دستگیر نماید.

بنا به اظهارات وی: تحقیقات از نزد افراد دستگیر شده آغاز شده است.

بازداشت این افراد در حالی صورت میگیرد، که اخیرا باشنده گان ولایت غور از افزایش سرقت مواشی شان توسط مخالفین دولت اظهار نگرانی کرده بودند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top