بازداشت 13 تن از مخالفین دولت در فراه

کارمندان ریاست امنیت ملی فراه در جریان چند عملیات جداگانه 13 تن از مخالفین دولت را بازداشت نمودند.

محمد ناصر مهری سخنگوی والی فراه میگوید این افراد به اتهام حملات تروریستی، آدم ربایی، قاچاق انسان و حملات دهشت افگنی دستگیر شدند.

وی افزود این عملیات ها از سوی کارمندان ریاست امنیت ملی در مناطق کورجی ، روکین و نوبهار شهر فراه راه اندازی گردید.

بنا به اظهارات وی از نزد افراد دستگیر شده مقداری سلاح و مهمات نیز کشف و ضبط گردیده است.

مقام های محلی فراه میگویند تحقیقات از نزد افراد دستگیر شده آغاز شده و به جرم خود اعتراف نمودند.

گفتنیست طی سال جاری بیش از 100 تن از مخالفین دولت در جریان عملیاتهای نیروهای امنیتی دستگیر شدند که این خود بر بهبود وضعیت امنیتی این ولایت تاثیر مثبت داشته است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top