برگذاری نمایشگاه نقاشی به منظور حمایت از نیروهای امنیتی کشور درهرات

نمایشگاهی نقاشی به هدف حمایت از پروسه صلح کابل و پشتیبانی از نیروهای امنیتی کشور، در هرات برگزارشد. دراین نمایشگاه بیش از 150 اثر نقاشی شده به نمایش گذاشته شده است. مسئوولان برگزاری این نمایشگاه میگویند: هدف آنها حمایت از صلح و نیروهای امنیتی در کشور است. اثرهای نقاشی شده از شخصیت های سیاسی، فرهنگی و همچنان سوژه های اجتماعی و نمادهای تاریخی در این نمایشگاه به دید عموم گذاشته شده است.

با آنکه هدف کلی نمایشگاه حمایت از پروسه کابل و نیروهای امنیتی کشور است، اما این اثرهای نقاشی شده هرکدام فضای سبز، چهره­های سیاسی، فرهنگی، سوژه­های اجتماعی و نمادهای تاریخی را نشان میدهد.

محمد طارق حبیبی برگزارکننده ی این نمایشگاه میگوید: سوژه­های که در این تابلوها رنگ­آمیزی شده نمایانگر آرامش و طبیعت باز است.

آریا رووفیان رییس اداره اطلاعات وفرهنگ هرات هم می­گویند: برگزاری برنامه­های فرهنگی به هدف زدودن افکار منفی از اذهان عامه است.

برخی بازدیدکننده­ها هم به این باور اند، که هنر تاثیرخوبی روی روحیه مردم دارد، بناء هنرمندان از طریق تابلوهای نقاشی شده پیام واضحی را به مناسبت امنیت وصلح درکشور و همچنان روحیه دادن به نیروهای امنیتی به تصویرکشیده اند.

از سوی هم برخی هنرمندان هم می­گویند بارها حرف وحدیث­ها به ارتباط صلح و آرامش درکشور گفته شده است.

اما اینکه این مسئله مهم را از طریق اثرهای نقاشی برای بازدید کننده گان واضح ساخته می­شود تاثیرگذاری بیشتری دارد.

هر ازگاهی هنرمندان به ارتباط صلح، حمایت از نیروهای امنیتی از طریق قلم ­شان خواست مردم را به تصویرمی کشند، اما این همه نگاه­ها به این است تا مردم به یک آرامش واقعی برسند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top