ترور یک بزرگ قومی در ولایت هرات

شام روز گذشته (چهارشنبه – ۳۰ میزان) افراد مسلح ناشناس که سوار بر یک‌عراده موتورسایکل بودند، حاجی نیک‌محمد عثمانی (باغ‎دشتی) را مورد هدف قرار داده و تیرباران کردند.

عبدالاحد ولی‌زاده سخن‌گوی پولیس هرات به خبرگزاری کهندژ گفت هنگامیکه حاجی نیک‌محمد عثمانی بعد از ادای نماز شام از مسجد به سمت خانه در حرکت بود، از سوی مردان‌مسلح مورد هدف قرار گرفت.

ولی‌زاده گفت تحقیقات در این باره آغاز شده اما کسی به اتهام این قضیه بازداشت نشده است.

حاجی نیک‌محمد عثمانی مشهور به حاجی نیک باغ‎دشت از بزرگان قومی و یکی از تاثیر گذارترین افراد در شهر هرات بود.

باشنده‌گان هرات از ترورهای زنجیر‌‎ای بزرگان قومی در شهر هرات ابراز نگرانی کرده و دولت در به بی‌توجهی در تامین امنیت شهروندان متهم می‌سازند.

 

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top