تظاهرات ضد آمريكايي محصلين درولايت بادغيس

ده ها تن از محصلین درولايت بادغيس امروز بنا به آنچه توهین به پیامبر اسلام خوانده شده است دست به تظاهرات زدند و با آتش زدن بیرق آمریکا خواهان مجازات عاملین قضیه گردیدند. این تظاهرات حوالی ساعت 8 صبح امروز در مقرساختمان دارالمعلمين آن ولايت تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد که تانزديكي ظهر ادامه داشت.

مظاهره کننده گان با سر دادن شعار هایی چون مرگ بر امریکا و زنده باد اسلام بیرق آمریکا را به آتش كشيده و با صدور یک قطع نامه ای خواستار بازداشت و مجازات سازنده گان فیلم اهانت آمیز به پیامبر اسلام در آمریکا شدند.

يكتن ازمحصلين ولايت بادغيس میگوید: مظاهره امروز کاملا مسالمت آمیز بوده و هدف از راه اندازی آن تقبیح نمودن این عمل غیر انسانی غربی ها میباشد.

وی: از دولت مرکزی به گونه جدی خواستار پیگری و مجازات عاملیین قضیه توهین به پیامبر اسلام شد.

تظاهرات امروزمحصلين درولايت بادغيس بصورت مسالمت آميز درمقرساختمان دارلمعلمين آن ولايت صورت گرفت.

در جریان یک سال اخیر این چندمين تظاهرات ضد آمریکایی در ولایت بادغيس میباشد .

در تظاهراتی که چند ماه قبل به خاطر سوختاندن نسخه هایی از قران کریم  توسط سربازان آمریکایی در پایگاه بگرام صورت گرفت ده ها تن از افغانها در ولایات مختلف کشور کشته و زخمی شدند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top