تلفات سنگین طالبان در نتیجه حملات هوائی در ولایت بادغیس

درنتیجه جنگ میان گروه طالبان و نیروهای دولتی در ولایت بادغیس بیش از 70 طالب مسلح کشته و زخمی شده اند.

در این رویداد که شب گذشته در مرکز شهر قلعه نو به وقوع پیوست، یک تن از نیروهای امنیتی جان باخته و سه تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

مقام های امنیتی در بادغیس میگویند: طالبان مسلح نیمه های شب گذشته، به شکل گروهی بالای پوسته های امنیتی در اطراف شهر قلعه نو مرکز ولایت بادغیس حمله نمودند، که جنگ شدیدی میان نیروهای دولتی و طالبان مسلح به وقوع پیوست.

مقام های محلی در ولایت بادغیس می گوید: در این رویداد که در منطقه باغک شهر قلعه به وقوع پیوست ۳۵ طالب مسلح کشته و ۴۰ تن دیگر از افراد این گروه زخمی شده اند.

عبدالغفور ملکزی والی بادغیس میگوید: در این درگیری نیروهای حمایت قاطع از نیروهای امنیتی پشتیبانی نموده که بیشترین تلفات گروه طالبان ناشی از ضربات هوایی میباشد، که اجساد تعدادی از کشته شده گان در میدان نبرد باقی مانده است.

سمونمل شریف الله چمتو قوماندان امنیه ولایت بادغیس نیز میگوید: این درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح در منطقه ی باغک شهر قلعه نو، نزدیک به سه ساعت به طول انجامید، که درنهایت گروه طالبان با متقبل شدن تلفات سنگین از ساحه شکست خورده اند.

در همین حال شماری از اعضای شورای ولایتی بادغیس از وضعیت موجود در آن ولایت ابراز نگرانی کرده و از حکومت میخواهند، تا برای تامین امنیت این ولایت اقدام جدی نماید.

عبدالعزیز بیک رئیس شورای ولایتی بادغیس میگوید: بسیاری از ولسوالی های بادغیس نا امن میباشد و طالبان مسلح تا نزدیکی های اطراف شهر حضور دارند.

محمد ناصر نظری عضو شورای ولایتی بادغیس نیز، تاکید دارد که دولت باید عملیات های گسترده تری را به منظور سرکوب مخالفان مسلح دولت در این ولایت راه اندازی نماید.

برخی از فعالین مدنی و باشنده گان ولایت بادغیس نیز حملات هوایی را برای حمایت نیروهای امنیتی و دفاعی افغان تاثیر گذار خوانده و بر ادامه حمایت هوایی تاکید میکنند.

دوشب ګذشته نيز طالبان مسلح بالاى همين پوسته های امنيتى حمله کرده بودند، که در نتيجه دو پوليس کشته وسه تن ديګر زخمى ګرديده بودند.

باشنده گان بادغیس میگویند؛ که حملات هوایی در ولایت بادغیس همواره به طالبان مسلح تلفات سنگین را وارد کرده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top