تلفات سنگین طالبان در ولایت بادغیس در نتیجه عملیات تصفیوی نیروهای امنیتی افغان

در جریان عملیات تصفیوی نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی قادس ولایت بادغیس 53 تن از مخالفین دولت کشته و زخمی شدند.

مقام های امنیتی در غرب افغانستان میگویند: این عملیات از سه روز به این سو در منطقه ” دره بوم “ولسوالی قادس ولایت بادغیس راه اندازی شده که تا به حال ادامه دارد.

محمد عارف یک عضو دفتر مطبوعاتی قوماندانی قول اردوی 207 ظفر در حوزه غرب میگوید: در جریان عملیات 26 تن از طالبان مسلح کشته و 27 تن دیگرشان زخمی شدند.

وی افزود: همچنان یک میل سلاح کلاشینکوف، یک میل سلاح پنج تکه به همراه مقداری مهمات انفجاریه به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

مقام های اردوی ملی در غرب افغانستان میگویند: این عملیات زمانی آغاز شد که طالبان بالای مواضع نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی قادس حمله کردند.

از طرف دیگر باشنده گان ولسوالی قادس ولایت بادغیس از دولت میخواهند، تا در مناطق تصفیه شده پوسته های ثابت و سیار را افراز نماید تا از حضور مجدد  مخالفین دولت در این ولسوالی جلوگیری شود.

در این عملیات دو تن از سربازان اردوی ملی کشته و دو تن دیگرشان نیز مجروح گردیدند

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top