تلفات سنگین طالبان در ولایت فراه

در جریان حملات هوایی نیروهای ناتو در ولایت فراه 9 طالب کشته و 13 تن دیگر زخمی شده اند.

مقام های امنیتی در ولایت فراه میگویند: این حادثه حوالی شب گذشته در مربوطات ولسوالی پرچمن فراه صورت گرفته است.

اقبال باهر سخنگوی پولیس فراه میگوید: در این حمله هوایی که با مساعی مشترک نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته است7 عراده موتر مخالفین دولت منهدم گردید و مقداری تجهیزات نظامی طالبان از بین رفت.

وی افزود: در این حمله ده تن از مخالفین دولت کشته شدند.

بر بنیاد یک خبر دیگر: بر اثر انفجار یک ماین در ولسوالی جوین ولایت فراه سه تن از افراد طالبان هلاک گردیدند.

سخنگوی پولیس فراه گفت: این حادثه زمانی صورت گرفت که طالبان در حال کارگذاری ماین کنار جاده ای بودند که ماین بالای خودشان انفجار کرد.

این حادثه در حالی صورت گرفت که بر اثر انفجار یک ماین دیگر در ولایت فراه دو فرد ملکی مجروح گردیدند.

مقام های امنیتی در ولایت فراه میگویند: این ماین به منظور هدف قرار دادن وسایط نظامی کارگذاری شده بود.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top