تيم منتخب ورزش آبازي (شنا) درولايت هرات تشكيل گرديد

اولین تیم منتخب شنای ولایت هرات پس از رقابت میان 35 شناگر برگزیده شد. مسئولین فدراسیون شنای ولایت هرات میگویند: این رقابت روز گذشته به مدت 4 ساعت دوام داشت که در نتیجه 15 تن به عنوان اعضای برگزیده ی تیم شنای ولایت هرات، انتخاب شدند.

فدراسيون آب بازي درولايت هرات به تازه گي تاسيس گرديده است كه گفته ميشود: قرار است در آینده ی نزدیک تیم شنای ولایت هرات در مسابقات کشوری که میان ولایات برگزار میشود، شرکت کند.

جمعه گل طاهری مسئول فدراسیون شنای ولایت هرات به خبرگزاري كهندژ گفت: هدف ازبرگذاري اين مسابقات تشويق شناگران هست، كه ازاين ميان اعضاي تيم منتخب  آب بازي ولايت هرات مشخص ميگردد.

این مسابقه عصر روز گذشته میان 35 شناگر از هرات برگزار شده که در نتیجه 15 تن به عنوان اعضای برگزیده ی تیم منتخب شنای این ولایت شناخته شدند.

آقا طاهري گفت:  در این دیدار مصطفی رحمانی، محمد حقجو و سید رسول هاشمی هرکدام به ترتیب رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.

به گفته ی آقای طاهری قرار است این تیم تمرینات خود را به منظور شرکت در دیدارهای ملی و منطقه ای آغاز نماید.

گفتنی است فدراسیون شنای هرات حدود یک ماه است که فعالیت خود را تحت فعالیتهای آمریت ورزشی این ولایت آغاز کرده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top