ثبت مشکلات حقوقی 17 هزار طفل طی سال روان در ولایت هرات

مسولان ریاست کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین ولایت هرات میگویند: در جریان سال جاری بیش از 17 هزار طفل که با مشکلات حقوقی در این ولایت مواجه بودند، ذریعه تماس مشکلات شان را ثبت این اداره نموده که تا کنون 126 قضیه آن مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و به 89 قضیه آن رسیده گی جدی شده است.

عبدالقیوم افغان رئیس کار و امور اجتماعی ولایت هرات میگوید: این برنامه یکی از پروژه های موسسه ” وارچایلد” میباشد که برای اولین بار تحت عنوان صدای طفل در این ولایت تطبیق شده است.

وی افزود: “برنامه طوری است که تمامی اطفالی که با مشکلات حقوقی، اجتماعی، امنیتی و غیره مواجه هستند میتوانند با شماره 199 دیجیتال و مبایل در تماس شده و در زمینه رسیده گی به مشکلات شان از طریق شبکه حفاظت از طفل یاری بخواهند”.

بنا به اظهارات وی: در جریان سال جاری مجموعا 17 هزار و 127 طفل با این شبکه در تماس شده که 129 مورد این قضایا تحت بررسی قرار گرفته و به 89 قضیه آن مستقیما رسیده گی شده است.

این در حالیست که تا به حال چندین بار مسولان کمسیون مستقل حقوق بشر در غرب کشور از وضعیت حقوقی و اجتماعی اطفال در این حوزه اظهار نگرانی کرده اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top