جشن سالانه ی گل عناب در ولایت فراه برگزار گردید

این جشن عنعنوی همه سال درفصل برداشت میوه ی عناب در فراه برگزار میگردد، که چهارده همین دور این جشنواره با حضور شعرای ولایات فراه، کنر، خوست، کابل و مقام های محلی فراه برگزار شد.

دراین جشنواره؛ شاعران، در برابر مشکلات و نابسامانی های موجود در جامعه به زبان شعر وطنز انتقاد کردند.

شرکت کننده گان در اشعار شان به چالش های موجود در اجتماع اشاره کرده و از طرف های درگیر در کشور خواهان صلح و آتش بس شدند.

والی فراه که دراین مراسم شرکت کرده بود، میگوید: برای رسیدن به صلح دایمی و آرامش نیاز است، تا نسل جوان بیشتر از هرکاری به مطالعه روی بیاروند و هر نقد و انتقادی را که دارند، نیز به صورت از نوک قلم شان بیان کنند، تا از یک طرف مسئولین را متوجه خلای شان بگردانند وازطرفی هم نسلی پویا و با دانش را داشته باشیم.

محمد شعیب ثابت والی فراه، همچنان؛ اول نمره امتحان کانکور درسطح آن ولایت و یک از ورزشکارانی را که در مسابقات وزنه برداری اسیایی بین 70 کشور مقام دوم را گرفته بود، با مکافت نقدی و تحسین نامه، تقدیرکرد.

جشن واره ی گل عناب با حضور ده هاتن از فرهنگیان مرد و زن، به کمک مالی اداره ی محلی فراه به منظور حمایت از باغ داران برگزار شده بود.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top