حادثه خونین ترافیکی در مسیر شاهراه هرات – اسلام قلعه

براثر یک حادثه ترافیکی درولایت هرات هفت تن ازاعضای یک فامیل کشته و زخمی گردیدند.

این حادثه حوالی ساعت 7 شام روزچهارشنبه درمنطقه تقی نقی،مسیرشاهراه ،هرات – اسلام قلعه بر اثر تصادم دو عراده موتر تیزرفتار به وقوع پیوست.

مسئولان شفاخانه حوزه وی هرات میگویند: در این حادثه یکتن  کشته وشش تن دیگرزخمی شده اند.

محمد رفیق شیرزی سخنگوی شفاخانه حوزه وی هرات میگوید: دربین زخمی شده گان که درحال حاضردرشفاخانه حوزه هرات تحت مدوا قراردارند، دوزن ودوطفل خورد سال نیزدیده میشوند.

در همین حال مسولین مدیریت ترافیک هرات میگویند عدم رعایت مقررات ترافیکی ازسوی دریوران عامل بروزاین حادثه میباشد.

 حدودا” یک هفته قبل نیز درمسیرسرک پشتون پل ولایت هرات، یکعراده موترنوع فلانکوچ با یکعراده موترباربری نوع تیلربرخورد نمود، که درنتیجه نه تن ازاعضای یک خانواده کشته شدند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top