ختم مسابقات والیبال جام دوستی بین ولسوالی های هرات

مسابقات دوستانه والیبال تحت نام جام دوستی که از یک ماه قبل بین والسوالی های پانزده گانه ولایت هرات جریان داشت امروزشنبه باقهرمانی تیم شهرک تورغندی ولایت هرات خاتمه یافت .

دراین مسابقات 14 تیم از12 ولسوالی ودو شهرک ولایت هرات اشتراک داشتند که با اجرای 40 بازی باهم رقابت نموده اند .

حکمت الله حبیبی رئیس فدراسیون والیبال هرات:هدف ازاین مسابقات را رشد ورزش والیبال در سطح ولسوالی ها وانتخاب استعداد های برتر برای تیم منتخب ولایت هرات عنوان می کند .

حبیبی افزود: درپایان  دومین تورنمنت سال 1390 تیم شهرک تورغندی  توانست مقام اول این دور از مسابقات رااز ان خود ساخته وکاپ قهر مانی را بدست اورد .

به گفته مسئولین فدراسیون والیبال هرات: تیم والیبال ولسوالی شیندند مقام دوم ، تیم ولسوالی کرخ مقام سوم وتیم والیبال میدان هوای نیزمقام چهارم این مسابقات را کسب نمودند .

مسولین فدراسیون والیبال هرات میگویند: ازمیان بازیکنان این دور 6 نفر برای عضویت  تیم منتخب ولایت هرات انتخاب شدند.

قراراست تا یک هفته دیگرمسابقات جام فتح بین 12 تیم دسته اول هرات در جیمنازیوم ورزشی ولایت هرات آغاز شود.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top