در دو رویداد جداگانه درهرات، یک تن کشته و 5 فرد ملکی زخمی شده اند

علی جمعه محبی نامزد انتخابات مجلس نماینده گان در هرات شام روزیک شنبه، در یک حمله تروریستی در شهر هرات جان باخته است.

مقام های امنیتی در هرات می گویند، که دو مرد مسلح موتورسایکل سوار این نامزد انتخابات مجلس نماینده گان را در نزدیکی مناره ها در شهر هرات ترور کرده اند.

عبدالاحد ولی زاده سخنگوی پولیس هرات می گوید، که تاهنوز علت این حمله تروریستی مشخص نشده است.

در همین حال ساعتی پس از این رویداد، در انفجار یک ماین چسپکی در شهر هرات، پنج فرد ملکی به شمول دو زن و یک کودک زخم برداشته اند.

پولیس هرات میگوید: این رویداد نیز براثر انفجار ماین جسپکی بر موترنوع هایلکس، حامل اعضای فامیل یک متنفذ قومی رخ داده است.

سخنگوی پولیس هرات می گوید، که بررسی های پولیس برای روشن شدن هردو حادثه جریان دارد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top