در دو رویداد جداگانه در هرات یک فرد مُلکی و یک سرباز ارتش کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند

در نتیجه‌ی تیراندازی افرادمسلح ناشناس صبح‌امروز بالای موتر حامل سربازان ارتش در ولایت هرات، یک سرباز ارتش کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

عبدالاحد ولی‌زاده سخن‌گوی پولیس هرات می‌گوید حوالی ساعت ۶:۳۵ دقیقه صبح‌امروز موترحامل سربازان ارتش در منطقه جاده‌ی هرات ۱۰ مربوط به ناحیه ۱۲ شاروالی شهر، مورد هدف تیراندازی افرادمسلح قرار گرفت.

او گفت در نتیجه تیراندازی، دریور موترحامل سربازان ارتش کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

وی ادامه داد که زخمی شده‌گان این رویداد به شفاخانه منتقل شده اند.

در همین حال داکتران در شفاخانه مرکزی هرات می‌گویند شب‌گذشته در پی شلیک افراد مسلح در مسیر هرات – تورغندی یک راننده موتر نیز کشته شده است.

تا اکنون هیچ گروه مسوولیت این رویدادها را نپذیرفته است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top