در شهر هرات نمایشگاه زراعتی به مناسبت روز دهقان برگزار شده است

دهقانان و شماری از زمین داران، دراین نمایشگاه محصولات زراعتی خود را به نمایش گذاشته‌اند و از جشن دهقان با راه اندازی برنامه‌‌های هنری و فرهنگی استقبال کردند.

آنان؛ فراورده های شان را از ولسوالی ها به این نمایشگاه آورده تا در معرض دید عموم گذاشته و تاکید دارند که امسال بارش باران و برف در هرات دهقانان را امیدوار ساخته است و خواهان حمایت بيشتر دهقانان از سوی دولت هستند.

بارش باران و برف در هرات باعث افزایش برداشت محصولات زراعتی می شود و دهقانان این ولایت را امیدوار ساخته است.

این دهقانان می گویند، که خشک سالی نفس گیر سال های گذشته از بین رفته است و اکنون آب کافی در اختیار دارند.

در همین حال مقام های محلی هرات می گویند؛ که زراعت در این ولایت معیاری گریده و بازارهای جهانی به روی محصولات زراعتی این ولایت باز شده اند، که آینده زراعت در هرات را امیدوار کننده ساخته است.

مسوولان ریاست زراعت و آبیاری هرات می گویند: درسال گذشته به ارزش يك ميليارد افغاني درعرصه زراعت درین ولایت سرمايه گزاري شده است، كه شامل ساخت كانال هاي آبي، جلوگيري ازصحرايي گرايي، مصون سازي مالداري، توزيع دستگاه هاي زراعتي، توزيع تخم وكود اصلاح شده بذري و جلوگيري از شيوع آفات نباتي و حيواني ميباشد.

عبدالصبور رحمانی رییس زراعت و آبیاری هرات میگوید: زراعت در این ولایت نسبت به گذشته معیاری شده است و میزان محصولات زراعتی نیز چند برابر شده است.

والی هرات نیز میگوید: پيداوار زراعتي هرات وافغانستان در سال هاي پيش از جنگ، نياز به اقدامات بنيادي بخاطر خود كفايي اقتصادي در كشور دارد و شرايط اقليمي و جوي در افغانستان بگونه ايست كه توليدات زراعتي از كيفيت بالايي برخوردار است.

عبدالقیوم رحیمی والی هرات میگوید، که پس از این تولیدات زراعت هرات به سایر ولایت های کشور از جمله کابل فرستاده می شوند.

به گفته ی مقام های محلی هرات، ميكانيزه ساختن زراعت و استفاده ازشيوه هاي پيشرفته آبياري و خدمات به دهقانان ومردم قريه جات باید بگونه اي صورت گيرد، تا جلوي مهاجرت از روستاها به شهرها گرفته شود.

جشن دهقان امسال متفاوت از سال هاي قبل با برنامه هاي هنري وفرهنگي، قدرداني ازدهقانان وهمچنان نمايشگاه محصولات زراعتي تجليل شد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top