در نتیجه جنگ ولایت فراه ۱۷ طالب کشته و ۲۶ تن دیگر شان زخمی شده اند

در دو رویداد جداگانه درفراه ۱۷ طالب کشته و ۲۶ تن شان زخمی شده اند. گفته میشود: این طالبان در در نتیجه حملات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی در ولسوالی های بالابلوک و پشترود طی ۲۴ ساعت گذشته کشته وزخمی شده اند.

مقامهای محلی در فراه میگویند: حوالی صبح امروزسه شنبه حملات زمینی و هوایی نیروهای دولتی بالای مواضع مخالفان دولت صورت گرفت، که به درگیری شدید میان دوطرف انجامید.

اقبال باهر سخنگوی قوماندان امنیه فراه میگوید: درنتیجه این جنگ که در مربوطات قریه شیوان ولسوالی بالابلوک فراه صورت گرفت ۱۲ تن از افراد طالبان کشته، ۱۷ تن دیگرشان زخمی شده اند و ۴ عراده واسطه مختلف النوع شان نیز تخریب گردید.

وی افزود: همچنان یک سرباز اردوی ملی نیز درنتیجه ی این جنگ، جان باخته است.

براساس یک خبر دیگر از همین منبع: براثر درگیری های که روز گذشته میان نیروهای دولتی و طالبان در ولسوالی پشترود فراه صورت گرفت، ۵ طالب کشته و ۹ طالب دیگر که مربوط به قطعه ی موسوم به سرخ طالبان بوده اند، زخمی شده اند.

باهر میگوید: شام روز گذشته گروه طالبان از دو استقامت بالای پوسته های امنیتی گجگین و زیارت ولسوالی پشترود به شکل گروهی، حمله ی تهاجمی انجام داده اند، که با مقاومت سخت نیروهای دولتی ربرو شده اند.

وی افزود: پس از آنکه نیروی کمکی به منطقه اعزام گردید، طالبان با بجا گذاشتن تلفات سنگین، مجبور به عقب نشینی گردیده اند.

سخنگوی پولیس فراه گفت: در آن جنگ نیز یک سرباز ابتدا زخمی و براثر جراحات وارده، جان باخته است.

گروه طالبان تا به اکنون در مورد این دو رویداد ابراز نظری نکرده اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top