دزدان‌مسلح موتر رییس منابع بشری مقام ولایت هرات را با خود بُردند

دزدان‌مسلح صبح‌امروز (پنج‌شنبه اول عقرب) موتر محمدآصف سعیدی رییس منابع بشری مقام ولایت هرات، را از او گرفته و با خود بُردند.

عبدالاحد ولی‌زاده سخن‌گوی پولیس هرات می‌گوید دزدان‌مسلح موتر آقای سعیدی را بُرده اند.

او گفت این موتر دولتی بوده و به نزد راننده آقای سعیدی بود.

در همین حال برخی منابع می‌گویند که آقای سعیدی هنگامی‌که به سمت وظیفه در حرکت بود، دزدان‌مسلح جلو موترش را گرفته و او را از موتر پیاده کرده و موتر را با خود بُردند.

سرقت و ناامنی‌ها در هرات در این اواخر به شدت افزایش یافته است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top