زوایای پنهان حمله بر فراه؛ ایران نمی‎خواهد بند بخش‌آباد تکمیل گردد

منابع خبری در ولایت فراه می‌گویند که در پُشت جنگ و حمله طالبان‎مسلح بر این ولایت دست اسختبارات کشورهای بیرونی از جمله ایران است و ایران به خاطر پروژه تاپی و دست‌یابی به بند بخش‌آباد فراه، این ولایت را ناامن می‌سازد.

یک روز پیش از حمله‌ای طالبان‌مسلح نیروهای نظامی افغان یک طیاره تجسسی که گفته می‌شود از ایران بوده در ولسوالی شیب‌کوه فراه سقوط دادند.

یک منبع معتبر در ولایت فراه که نخواست نامش ذکر گردد به خبرگزاری کهندژ گفت که نیروهای امنیتی هنگامیکه از حضور یک طیاره تجسسی در فضای ولسوالی شیب‌کوه با خبر شده او را سقوط دادند.

او گفت این طیاره مربوط به کشور ایران است.

عبدالبصیر سالنگی والی فراه سقوط یک طیاره در فضای این ولسوالی را تایید می‌کند، اما می‌گوید که هنوز مشخص نیست که این طیاره مربوط به کدام کشور است.

او گفته که تحقیقات در این باره آغاز شده و بعدا تمام جزییات از طریق رسانه‌ها در اختیار مردم قرار داده خواهد شد.

ولسوالی شیب‌کوه فراه هم‌مرز با کشور ایران است.

در همین‎حال محمود افخمی رشیدی سرکنسول ایران در ولایت هرات در یک گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری کهندژ این گفته‌ها را رد می‌کند و می‌گوید که ناامن شدن افغانستان خطر جدی برای ایران است و از همین‌رو کشورشان هیچ‌گاهی نمی‌خواهد که افغانستان ناامن باشد.

او حضور طیاره ایران در خاک افغانستان را رد کرد.

اما چگونه طالبان‌مسلح به فراه حمله کردند؟

یک منبع معتبر امنیتی در ولایت فراه به خبرگزاری کهندژ گفت که دو روز پیش از حمله‌ای طالبان‌مسلح بالای مرکز این ولایت برخی مقام‌های امنیتی از حضور و حمله‌ای طالبان‎مسلح خبر داشتند.

محمدناصر مهری سخن‌گوی والی فراه

او گفت گروه طالبان‌مسلح پیش از حمله، در ولسوالی‌های پشت‌رود و خاک‌سفید با فرماندهان‌شان دیدار داشتند.

منبع می‌افزاید که برخی مقام‌های نظامی از حمله‌ای احتمالی طالبان‌مسلح با خبر بودند اما هیچ پیش‌گیری نکردند.

محمدناصر مهری سخن‌گوی والی فراه می‌گوید پیش از انجام هر حمله استخبارات قوای نظامی افغان از طرح‌ریزی‌ها با خبر می‌شوند و آمادگی‌های لازم برای دفع حملات را می‌گیرند.

او گفت که مقام‌های محلی و امنیتی ولایت فراه نیز آمادگی دفع حملات طالبان‌مسلح را داشتند و در نهایت نگذاشتند که فراه به دست طالبان‌مسلح سقوط کند.

ماشین جنگی طالبان‌مسلح از کجا رهبری می‌گردد؟

فراه از جمله ولایت‌های است که یک بند آب‌گردان دارد و با مسدود شدن این بند خطر جدی کم‌آبی کشورهای همسایه را تهدید می‌کند.

شهلا ابوبکر عضو شورای ولایتی فراه در یک گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری کهندژ گفت که طالبان‌مسلح از سوی کشور ایران تمویل می‌شوند و هدف‌شان دست‌یابی به بند بخش‌آباد این ولایت است.

او گفت خطر آب تهدید جدی برای ایران است و ایران هم تلاش دارد تا جلو تکمیل شدن این بند را بگیرد.

بندبخش‎آباد فراه

از سوی هم شمار از منابع خبری در فراه نیز تایید می‌کنند که طالبان‌مسلح در فراه از سوی ایران تمویل می‎شوند؛ آنان تاکید دارند بیشتر طالبان‌مسلح که دیروز در فراه می‌جنگیدند خانه‌هایشان در آن‌سوی مرز ایران می‌باشد.

از سوی هم فضل‌احمد شیرزاد فرمانده پولیس فراه این گفته‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید که حکومت ایران تلاش دارد تا فراه را ناامن بسازد.

او تاکید دارد طالبان‌مسلح دیروز به دستور ایران بالای زندان این ولایت حمله کردند و تلاش داشتند تا دروازه‌ای زندان را شکستانده و زنداییان را آزاد سازند.

آقای شیرزاد افزود که با آزاد سازی زندانیان، ایران می‌خواهد حضورش را در فراه قوی‌تر سازد.

اما محمود افخمی رشیدی سرکنسول ایران در ولایت هرات این گفته‌ها را پوچ عنوان می‌کند و می‌گوید هر چند ایران با کمبود آب مواجه گردد، باز هم افغانستان را ناامن نخواهد ساخت.

وی افزود اکنون ایران آب مورد نیاز اش را تامین می‌کند و هیچ‌گاهی با کمبودی آب مواجه نخواهد شد.

او گفت که ایران در تمام سطوح با همسایه‌ای خود افغانستان هم‌کاری داشته و حالا نیز دارد.

و اما این‌جا سخن‎گوی والی فراه تاکید دارد که حکومت افغانستان برای ساخت بند بخش‌آباد فراه مصمم است و آنرا تکمیل خواهد کرد.

طالبان‌مسلح نیمه‌های سه‌شنبه شب بالای شهر فراه حمله کردند و بیشتر از 14 ساعت با نیروهای امنیتی درگیر بودند که در نتبجه 300 طالب‌مسلح کشته و زخمی شده و هم‎چنان شمارِ از سربازان افغان نیز کشته و زخمی شدند.

کانال تل‌گرام کهندژ

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top