سقوط طیاره ي بدون سرنشین نيروهاي خارجي در هرات

یک طیاره اکتشافی نیروهای خارجي  در جنوب هرات سقوط کرد. مقامات امنیتی در هرات می گویند: این حادثه عصر سه شنبه در ولسوالی شيندند این ولایت رخ داده است.سقوط طياره بدون سرنشين درشيندند - هرات

این طیاره اکتشافی بدون سرنشین در هنگام عکس برداری از مناطق تحت کنترل طالبان در قریه  زيركوه ولسوالی شيندند، سقوط کرده است.

يك مقام معتبرمحلي كه خواست نامي ازوي نبريم به خبرگزاري  كهندژ گفت: تا کنون علت سقوط این طیاره روشن نشده است.

وی گفت: که بررسی در این زمینه آغاز شده است.

شماری از شاهدان عینی می گویند: که این طیاره حدوآ دو متر طول داشته و با امکانات مدرن مجهز بوده است.

قاري يوسف احمدي سخنگوي گروه طالبان درپيامي كه به خبرگزاري كهندژ داشته است: مسئوليت سقوط طياره اكتشافي نيروهاي خارجي را به دوشت گرفته است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top