سقوط یک پوسته امنیتی و کشته شدن سه سرباز پولیس در هرات

یک پوسته پولیس شاه‌راه در ولسوالی ادرسکن هرات، به دست طالبان‌مسلح سقوط کرد.

منابع خبری می‌گویند؛ این پوسته که در منطقه رودگز ولسوالی ادرسکن موقیعت داشت، ۴ سرباز پولیس توظیف شده بودند.

یک منبع معتبر خبری که خواست از وی نام برده نشود، به خبرگزاری کهندژ گفت؛ طالبان‌مسلح شب‌گذشته سه سرباز را همراه با تجهیزات پوسته مذکور با خود برده‌اند و یک سرباز دیگر موفق به فرار شده است.

برخی منابع خبری کشته شدن سه سرباز پولیس در این پوسته امنیتی را تایید می‌کنند

گفته می‌شود که سلاح و تجهیزات این پوسته شامل یک‌عراده موتر رنجر، یک میل پیکا، یک میل کلاشنکوف، یک میل ام۱۶ و یک میل تفنگ چهل‌تک بوده، که همه را طالبان‌مسلح با خود برده‌اند.

منابع امنیتی و محلی در هرات تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

طالبان‌مسلح نیز تا اکنون چیزی نگفته اند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top