صادر شدن بیشتر از بیست‌هزار مترمربع قالین افغانستان به بیرون از کشور

در نُه ماه نخست سال جاری بیشتر از ۲۰ هزار مترمربع قالین دست‌بافت افغانستان، به ارزش نزدیک به سی‌صدهزار دالر آمریکایی به بیرون از کشور صادر شده است.

محمدرفیع رحمانی آمری اجراییه اتاق تجارت و سرمایه‎‌گذاری هرات می‌گوید در نُه ماه نخست سال جاری ۲۱۶۸۸ مترمربع قالین افغانستان به کشورهای خارجی صادر شده است.

او گفت مجموع ارزش متراژ این قالین‌ها ۲۹۷ هزار ۹۱۳ دالر آمریکایی عنوان شده است.

آقای رحمانی افزود این قالین‌های دست‌بافت افغانستان به کشور های اتریش، انگلستان، جرمنی و ایتالیا صادر شده است.

مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات تاکید دارند که ام‌سال به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان، صادرات قالین نسبت به سال پار کاهش داشته است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top