كشته شدن يك ملا امام مسجد و زخمي شدن دوسربازپوليس محلي براثرانفجارماين درولايت فراه

براثر يك انفجارماين كنارجاده ي درولايت  فراه يك فرد ملكي كشته ودو سربازپوليس محلي زخم برداشته اند. مقامهاي محلي درفراه ميگويند: اين انفجارحوالي  ساعت 9:20 دقيقه صبح امروز درولسوالي پشت رود آن ولايت به وقوع پيوسته است.پوليس محلي درقريه پشت رود ولايت فراه

مقامهاي محلي درولايت فراه ميگويند: درنتيجه يك انفجاركه صبح امروز درولسوالي پشت رود ولايت فراه بوقوع پيوست، يك فرد ملكي كه ملاامام مسجد بوده است كشته ودوسربازپوليس محلي زخمي شده اند.

عبدالرحمن ژوندي سخنگوي والي فراه گفت: اين انفجارحوالي ساعت 9:20 دقيقه صبح روزشنبه درقريه كبابي كه مربوط به ولسوالي پشت رود آن ولايت ميگردد، زماني كه موتررنجرسربازان پوليس محلي به سمت شهرفراه درحركت بود با ماين كارگذاري شده دركنارسرك برخورد نمود بوقوع پيوست.

وي افزود: درنتيجه اين رويداد، يك ملا امام مسجد كه درآن نزديكي بود كشته ودوسربازپوليس محلي زخمي و موتر رنجرحامل شان قسمآ تخريب، شده است.

سخنگوي والي فراه ميگويد: وضعيت زخمي شده گان اين حادثه ازسوي داكتران نسبتآ خوب توصيف شده است.

گروه طالبان كه مقصراصلي اين رويداد شناخته ميشوند، تا به حال دراين مورد ابرازنظري نكرده اند.

ولسولاي پشت رود ولايت فراه ازجمله مناطق نسبتآ نا امن درآن ولايت بشمارميرود، كه گروه طالبان درمربوطات آن حضور فعال دارند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top