كشف وضبط يك ديپوي مهمات ودستگيري يكتن توسط نيروهاي امنيت ملي درهرات

پرسونل رياست امنيت ملي هرات ، يك ديپوي مهمات انفجاري را درولايت هرات كشف ووظبط نمود. گفته ميشود: مقدداري مهمات مختلف نوع كه درداخل يك دوكان درولسوالي گذره جابجاگرديده بود، صبح امروزكشف گرديده است.كشف ديپوي مهمات درهرات

يك مقام محلي كه خواست نامي ازوي نبريم به خبرگزاري كهندژ گفت: پرسونل امنيت ملي هرات موفق شده اند، تا يك ديپوي مهمات انفجاري را درولسوالي گذره كشف وظبط ويكتن را به اين اتهام بازداشت نمايند.

وي افزود: ازاين ديپو كه درداخل يك دوكان دربازارسرجنگل آن ولسوالي بوده است، 12 بسته مواد انفجاري،17 حلقه بمب دستي همراه با چهارعددفيوز،يك كيلو امونيم نايتريت،مقداري شاجور، 4 كيلوچرس ويك قطعه كارت شناسايي جعلي نيروهاي اردوي ملي ميباشد كشف وضبط گرديده است.

مسئولان امنيتي درهرات ميگويند:با كشف وضبط اين ذخيره گاه ازچندين حمله انفجاري درولايت هرات جلوگيري شده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top