محکوم کردن حملات تروریستی از سوی علمای حوزه ی غرب کشور

ده ها تن از علمای دینی در گردهمایی در ریاست حج و اوقاف هرات حملات انتحاری و انفجاری در کشور را محکوم کرده و این اعمال را غیر اسلامی خواندند. این عالمان دینی تاکید می کنند که کشتار مسلمانان هیچ توجیح دینی ندارد و عاملان مسلمان نیستند. در همین حال به دنبال اینکه روز شنبه از سوی حکومت ماتم ملی اعلام شد، در بیشتر مساجد هرات مراسم فاتحه خوانی و ختم قران کریم برگزار شد.

ده ها تن از عالمان دینی اینجا در ریاست حج و اوقاف هرات گردهم آمده و حملات خونین اخیر در کشور به ویژه در کابل و هرات را محکوم می کنند.

مسئوولان اداره حج و اوقاف هرات می گویند: به دنبال اینکه حکومت امروز شنبه را ماتم ملی اعلام کرد، در بیشتر مساجد این ولایت مراسم دعاخوانی و ختم قرآنکریم برگزار شده است.

رئیس این اداره می گوید: به تمام عالمان دینی هرات دستور داده شده است، تا در قسمت محکوم کردن حملات تروریستی در کشور و آگاه ساختن شهروندان تلاش ورزند.

در همین حال شماری از این عالمان دینی حملات انتحاری و انفجاری در کشور را محکوم کرده و این اعمال را غیر اسلامی خواندند.

این عالمان دینی تاکید می کنند که کشتار مسلمانان هیچ توجیح دینی ندارد و عاملان مسلمان نیستند.

آنان همچنان خواهان اتحاد و همدلی میان مردم افغانستان هستند و تاکید می ورزند، که در شرایط حساس کنونی، یگانه راه بیرون رفت از مشکلات، وحدت میان مردم است.

حملات خونین اخیر در کشور واکنش های زیادی را به دنبال داشته است، از حمله خونین کابل تا انفجار مرگبار هرات و عالمان دینی می گویند: این رویدادهای تروریستی کار دشمنان اسلام است و هیچ ربطی به دین مقدس اسلام ندارد.

در این حملات در کنار جان باختن ده ها تن از مردم ملکی، شماری از عالمان دینی نیز جان شان را دست دادند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top