معترضان در هرات: اگر فرمانده پولیس برکنار نشود اعتصاب سراسری خواهیم کرد

اعضای شورای ولایتی، نماینده‌گان سکتور خصوصی و شماری از شهروندان هرات صبح‌امروز (دوشنبه ۶ دلو) در یک کنفرانس خبری خواهان برکناری فرمانده پولیس این ولایت شده و هُشدار داده‌اند، در صورتیکه به خواست آنان رسیده صورت نگیرد، هفته‌ی آینده دست به اعتصاب سراسر خواهند زد.

کامران علیزایی رییس شورای ولایتی هرات می‌گوید ناامنی، آدم‌رُبایی و سرقت‌های مسلحانه در شهر افزایش یافته و مقام‌های امنیتی در این ولایت هیچ اقدام عملی تا اکنون انجام نداده‌اند.

رییس شورای ولایتی هرات هُشدار می‌دهد اگر به خواست مردم این ولایت از سوی مقام‌های مرکزی توجه صورت نگیرد، دست به اعتصاب سراسری خواهند زد و با مردم به فرماندهی پولیس این ولایت خواهند رفت.

در همین حال حمیدالله خادم رییس اتاق صنایع و معادن هرات نیز می‌گوید در پی ناامنی‌های اخیر چندین فابریکه‌ی تولیدی مسدود گردیده، صنعت‌کاران و سرمایه‌گذاران به خاطر ناامنی‌ها سرمایه‌های خود را جمع‌آوری کرده و کشور را ترک می‌کنند.

از سوی هم مسوولان اتاق پیشه‌وران نیز هُشدار می‌دهند اگر تا روز سه‌شنبه هفته‌ی آینده حکومت مرکزی فرمانده پولیس را برکنار نکند، تمام دوکان‌ها مسدود خواهد شد.

از سوی هم سلطان داوود سلطان فرمانده پولیس هرات در گفتگو با رسانه‌ها این اقدامات را یک دسیسه عنوان کرده است و گفته است که برخی نماینده‌های شورای ولایتی و پارلمان دنبال جابجای افراد خود در سمت‌های نظامی هستند که از سوی وی رد شده است.

این در حالی است که روز گذشته سارقان مسلح وارد یک مارکت شده و پس از سرقت نزدیک به یک میلیون افغانی پول نقد، دو تن را نیز با ضرب گلوله کُشتند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top