نخستین نماینده ایران از رقابت های جام سبز هرات حذف شد

در سومین دیدار رقابت های فوتبال جام سبز هرات باستان و در دیدار دومین مسابقه از گروه اول این رقابت ها، عصر جمعه تیم های فوتبال اردوی کابل و منتخب تربت جام به مصاف هم رفتند که این دیدار با شکست و حذف نماینده ایران همراه بود.

اردوی کابل که نخستین دیدارش را برگزار میکرد در دیداری پرگل و با نتیجه ۴ بر ۲ در مقابل حریفش به برتری رسید

به این ترتیب تیم منتخب تربت جام که در نخستین بازی مقابل صرافان هرات نیز شکست خورده بود با قبولی دو شکست پیاپی از مسابقات حذف شد.

تیم های فوتبال صرافان و اردو برای صدر نشینی در این گروه روز یکشنبه به مصاف هم خواهند رفت.

امروز نیز از گروه دوم رقابت ها، تیم های منتخب قندهار و یاران استقلال تایباد به مصاف هم خواهند رفت.روز ۵ شنبه نیز سرخ پوشان ۲ بر ۰ در مقابل نماینده تایباد به برتری رسید.

در رقابت های جام سبز هرات ۶ تیم از کشورهای افغانستان و ایران شرکت کرده اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

Top