نگرانی از کمرنگ شدن حضور زنان خبرنگار در محیط‌های کاری

فعالان رسانه‌ای و استادان دانشگاه هرات از وضعیت بد روزنامه‌نگاری مخصوصا برای خانم‌های خبرنگار در افغانستان ابراز نگرانی کرده و تاکید دارند که دوام این وضعیت چالش‌های جدی را به بار خواهد آورد.

اخیراً انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان پژوهش را انجام داده است که دشوارهای زنان خبرنگار را بررسی کرده و علل و عوامل ترک شغل زنان خبرنگار را بیان کرده است.

فیصل کریمی استاد دانشکده خبرنگاری دانشگاه هرات و یکی از پژوهش‌گران این تحقیق می‌گوید آنان تلاش کرده اند تا در این پژوهش تمام موانع که سر راه کار زنان خبرنگار وجود دارد را ارزیابی کرده و بیان کنند.

آقای کریمی می‌گوید که مجموع چالش‌های زنان خبرنگار چه در محیط کاری و چه در بیرون از محیط کاری تاثیرگذاشته تا آنان ترک شغل کنند.

استاد کریمی ادامه داد که سیاست‌گذاران و مدیران رسانه‌ها باید برای تساوی جنسیتی در سازمان خویش گام‌های موثرترِ بردارند.

با این حال شماری از زنان خبرنگار تنگ شدن عرصه کار برای آنان در محیط‌های کاری را نگران کننده عنوان می‌کنند.

آنان می‌گویند که برخودهای دوگانه در رسانه‌ها و تهدیدات امنیتی سبب شده تا آنان ترک وظیفه کنند.

از سوی هم مونسه حسن‌زاده معاون اجتماعی ولایت هرات می‌گوید که پیگیری قضایای خشونت در برابر خبرنگاران نیاز به زمان دارد.

او گفت که آنان پیگیر تمام قضایا هستند و از کمرنگ شدن حضور زنان در رسانه‌ها به شدت نگران اند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top