پاکسازی بیش از ده قریه ی ولسوالی کشک رباط سنگی از وجود طالبان مسلح

در پی افزایش تحرکات مخالفان دولت در برخی از ولسوالی های هرات، قوت های مشترک امنیتی در این ولایت عملیات گسترده ی نظامی را در ولسوالی کشک رباط سنگی در شمال شهر هرات راه اندازی کرده اند.

مقام های محلی درهرات میگویند: ولسوالی کشک رباط سنگی مسیر ترانزیتی راه لاجورد و پروژه های توتاپ، تاپ و تاپی است و آنها مصمم هستند، تا امنیت این ولسوالی را به گونه ی جدی تامین نمایند.

این عملیات مشترک نظامی از روز پنجشنبه راه اندازی گردیده است و آنطوریکه مسئولان امنیتی میگویند: تا زمان پاکسازی کامل این مناطق از وجود طالبان مسلح ادامه خواهد داشت.

ما تا فاصله هفتاد کیلومتری شمال شرقی ولسوالی کشک رباط سنگی را با موترپیموده و از آنجا 19 کیلومتر را همراه با نیروهای امنیتی شامل جنگ، پیاده طی نمودیم.

نیروهای امنیتی 11 قریه را از جود طالبان مسلح پاکسازی نموده و در هر قریه با افراد این گروه درگیر میشدند، که پس از مدت کوتاهی افراد طالبان مجبور به عقب نشینی و منطقه را ترک میکردند.

همه راه ها ماین گزاری شده بود و طالبان یک عراده موتر را بم گذاری کرده بودند، تا نیروهای امنیتی را آماج قرار دهند، اما نیروهای امنیتی موفق به کشف ماین های کارگذاری شده ی کنار جاده ها و موتر متذکره شده و یکی را پی دیگری انفجار دادند.

سال‌هاست که نیروهای دولتی به مناطق که ما رفتیم، نیامده بودند و تمام مشکلات مردم آن مناطق در محاکم و زیر اداره طالبان به پیش می‌رفت.

برخی از باشنده گان آن مناطق با این‌که خواستند، هویت شان فاش نشود، از زنده گی زیر سلطه‌ی طالبان شکایت میکردند.

آن ها از حضور نیروهای دولتی در مناطق شان استقبال کردند و از دولتمردان خواستند تا امنیت مناطق شان را برای همیشه تامین نمایند.

بسیاری از زمین های مردم که در این قریه جات وجود داشت، کوکنار زرع شده بود و باشنده گان محل میگفتند، که به دستور طالبان زمین های شان را کوکنار کشت کرده اند.

والی هرات، در رآس این عملیات نظامی قرار داشت و مسئولان امنیتی پولیس ملی، اردوی ملی، امنیت ملی، قوت های سرحدی جنگ را به پیش میبردند.

در این عملیات قوت های هوائی وزارت دفاع ملی، نیروهای پیاده نظام را حمایت میکردند.

آن طوریکه مسئوولان محلی هرات می‌گویند: ولسوالی رباط سنگی بخاطر گذشتن لوله گاز تاپی و مسیر راه لاجورد از جمله مناطق راهبردی این ولایت به شمار می‌رود، از همین رو تلاش دارند، تا امنیت این مسیر را به گونه ی جدی تامین نمایند.

ولسوالی کشک رباط سنگی هرات با ولسوالی‌های کشک کهنه و از این طریق به ولسوالی‌های آبکمری و بالامرغاب بادغیس نیز ارتباط دارد و طالبان مسلح از این مسیر به ولایت های هرات و بادغیس و همچنان به ولایت های شمالی و جنوبی کشور رفت و آمد میکنند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top