پیش‌بینی‌ها از افزایش حاصلات زعفران در ولایت هرات

مسوولان در ریاست زراعت ولایت هرات می‌گویند پیش‌بینی‌های آنان نشان می‌دهد که در سال جاری ۱۹ تُن زعفران در هرات برداشت شود.

محمدادریس زلال مدیر ترویج و باغ‌داری ریاست زارعت ولایت هرات می‌گوید قرار پیش‌بینی آنان امسال ۱۹ تُن زعفران در این ولایت برداشت خواهد شد.

او گفت که در سال گذشته این رقم به ۱۸ تُن رسیده بود ولی در سال جاری هشت هزار هکتار زمین تحت کشت زعفران قرار دارد که میزان حاصلات را نیز بالا برده است.

آقای زلال تاکید داشت که امسال نسبت به سال گذشته علاقه‌مندی کشاورزان به کشت زعفران پایین آمده و آن هم به دلیل پایین آمدن قیمت زعفران در بازارهای جهانی می‌باشد.

از سوی هم شماری از مسوولان اتحادیه ملی زعفران کاران در ولایت هرات می‌گویند نبود یک میکانیزم منظم و ستندرد برای فروش زعفران افغانستان در بازارهای جهانی، سبب شده تا قیمت زعفران افغانستان کاهش یابد.

هم اکنون زعفران ولایت هرات به کشورهای هند، امارات، کویت، عربستان، ترکیه، و کشور های اروپایی صادر می‌گردد.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top