پیوستن یک گروه ده نفری طالبان در هرات

ده تن از افراد وابسته به گروه طالبان در ولایت هرات امروز به پروسه صلح پیوستند.

مقامات محلی در هرات میگویند این افراد از چند سال به این سو در ولسوالی شیندند هرات فعالیت ضد دولتی داشتند که سر انجام با پادرمیانی بزرگان قوم و کارمندان ریاست امنیت ملی هرات راه صلح را انتخاب نمودند.

محی الدین نوری سخنگوی والی هرات امروز در یک نشست خبری گفت که افراد تسلیم شده سلاح و مهمات دست داشته خود را نیز به پروسه صلح تسلیم نمودند.

وی افزود این افراد به دولت وعده سپردند تا از این به بعد در راه تامین امنیت و برقراری صلح در کشور تلاش خواهند کرد.

نوری گفت تلاش میشود تا به این افراد امتیازهایی از قبیل فراهم شدن زمینه کار آماده گردد.

از اول سال جاری تا به حال بیش از 20 گروه مخالف دولت در هرات به پروسه صلح پیوستند.

مقامات میگویند پیوست گروه های ناراضی دولت در مرحله دوم انتقال مسولیتهای امنیتی در هرات تأثیر بسزایی خواهد داشت.

 

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top