کار ترمیم منار پنجم در مجموعه مصلی هرات بزودی آغاز می‌گردد

قرار است در روزهای آینده کار ترمیم منار پنجم در مجموعه مصلی شهر هرات به اساس هدایت ریاست جمهوری کشور آغاز گردد.

محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور در یک گفتگوی ویدیویی با سیدوحید قتالی والی هرات گفت بنیاد آقاخان تعهد کرده است تا منار پنجم در مجموعه مصلی این ولایت را ترمیم کند.

رییس جمهوری کشور به والی هرات گفت که تمام آماده‌گی‌ها برای ترمیم منار پنجم گرفته شود.

در حالی این منار قرار است ترمیم گردد که شماری از فرهنگیان در ولایت هرات از بی‌توجهی دولت نسبت به آبدات تاریخی شکایت دارند.

فرهنگیان می‌گویند که در سال‌های پسین کوچک‌ترین کار به آبادات تاریخی ولایت هرات که نماد تمدن و فرهنگ این ولایت است، نشده است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top