کشته شدن ده طالب مسلح و دستگیری یک قوماندان این گروه، در عملیات خاص نیروهای ویژه افغان در بالامرغاب

تازه ترین گزارش ها از ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس حاکی است که ده طالب مسلح در عملیات خاص نیروهای ویژه افغان کشته شدند.

جنرال محمد ابراهیم فضلی قوماندان لوای سوم اردوی ملی در ولایت بادغیس می گوید: شب گذشته نیروهای ویژه افغان بر مرکز طالبان در منطقه دهن نو بر ولسوالی بالامرغاب این ولایت حمله نمودند، که در نتیجه، ده طالب مسلح کشته شده اند.

وی افزود: این نیروها توسط چرخ بال های قوای هوائی به آن منطقه انتقال و این عملیات ویژه را انجام داده اند.

قوماندان لوای سوم اردوی ملی در ولایت بادغیس می گوید: در این رویداد مولوی عبدالرحمن سورهمراه با پسر و یک تن دیگر از افراد اش به دست نیروهای ویژه افغان اسیر گردیده است.

جنرال فضلی گفت: در این حمله قرارگاه طالبان مسلح که در آن پنج میل سلاح مختلف النوع و مقداری مهمات وجود داشت کاملاً از بین رفته است.

گروه طالبان تا به اکنون در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

این در حالیست که نزدیک به دو ماه قبل ۴۰ طالب مسلح در منطقه پنج بز ولسوالی جوند درعملیات مشابه ی نیروهای ویژه افغان کشته و زخمی شده بودند.

منطقه دهن نو بر در فاصله ی ۱۰ کیلومتری حنوب مرکز ولسوالی بالامرغاب موقعیت داشته که طالبان مسلح در آن حضور گسترده دارند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top