کشته شدن یک تن از قوماندانان محلی طالبان در فراه

یکتن از قوماندانان محلی طالبان در جریان درگیری با پولیس ملی در ولایت فراه کشته شد.

مقام های امنیتی در ولایت فراه میگویند: این قوماندان محلی طالبان ملامحمد شیوانی میباشد که شب گذشته در جریان حمله بالای پوسته پولیس ملی در قریه گنج آباد ولسوالی بالابلوک کشته شد.

اقبال باهر سخنگوی پولیس فراه میگوید: ملامحمد شیوانی از جمله قواندانان محلی ملا سعید یکتن از سرگروپان سرشناس طالبان در ولایت فراه میباشد که در ساخت و ساز ماین های کنار جاده ای مهارت خاصی داشت.

بنا به اظهارات وی: با کشته شدن ملا محمد سرگروپ مخالفین دولت در منطقه گنج آباد ولسوالی بالابلوک، طالبان بزرگترین ضربه نظامی را متقبل شدند.

مقام های امنیتی در ولایت فراه میگویند: به منظور پاکسازی ولسوالی بالابلوک فراه از وجود مخالفین دولت عملیات وسیع تصفیوی در این ولسوالی راه اندازی خواهد شد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top