کشته شدن 12 طالب در نتیجه یک عملیات نیروهای امنیتی در ولایت غور

دوازده تن از افراد طالبان درنتیجه عملیات مشترک تصفیوی نیروهای امنیتی و دفاعی در ولایت غور کشته شده اند.

منابع خبری میگویند: این عملیات به هدف پاکسازی برخی قریه جات ولسوالی دولینه ی غور از وجود مخالفان دولت راه انداز گردیده است.

کندک 4 پولیس نظم عامه ولایت غور با انتشار خبرنامه ی گفته است که این عملیات صبح روزگذشته به هدف تصفیه کامل ساحات مسجد نگار و سایرمحلات طالب نشین مربوط ولسوالی دولینه ولایت غورآغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

به نقل از خبرنامه این عملیات تصفیوی با اشتراک قطعات پولیس ملی، اردوی ملی، نظم عامه و نیروهای خیزش مردمی تحت رهبری فرمانده فضل الاحد راه اندازی گردیده است، که تا اکنون به تعداد یک میل سلاح  ماشیندارپیکا، دومیل کلاشنکوف و مقدارمهمات با اجساد شماری از افراد طالبان نیز بدست نیروهای دولتی افتاده است.

ولسوالی دولینه ی غور از جمله مناطق نسبتآ نا امن آن ولایت به شمار میرود، که گفته میشود: طالبان در حضور گسترده ی دارند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top