کشته وزخمی شدن سه سربازپولیس براثرانفجارماین درولایت فراه

براثر انفجارماین در فراه سه تن ازسربازان پولیس کشته وزخمی شده اند. مقامهای محلی درآن ولایت میگویند: این حادثه صبح امروززمانی بوقوع پیوست که سه تن از سربازن پولیس درولسوالی گلستان فراه درحال گزمه پیاده بوده اند.کشتنه وزخمی شدن سربازپوليس درولایت فراه - غرب

مسئولان محلی در فراه ازمیگویند: بر اثر انفجار ماین درآن ولایت یکتن ازسربازان پولیس کشته وسه تن دیگرزخم برداشته اند.

احمد فوادعسکری سخنگوی والی فراه گفت: این حادثه صبح امروز درمنطقه “چناره” که مربوط به ولسوالی گلستان آن ولایت میگردد، به وقوع پیوسته است.

وی افزود: این سربازان درحال انجام گزمه پیاده بوده اند ، که ماین کارگذاری شده درزمین انفجارنموده که درنتیجه یکتن کشته ودوتن دیگرزخم برداشته اند.

این درحالیست که روزگذشته نیز: گروهی ازطالبان بالای یکی ازپوسته های امنیتی درهمین منطقه ، حمله مسلحانه نمودند که درگیری میان نیروهای دولتی وطالبان چندین ساعت را دربرگرفت.

مقامهای محلی فراه گفتند: درنتیجه درگیری 1 طالب کشته ودوتن دیگرزخمی شد و 2 سربازپولیس نیز زخم برداشتند.

ولسوالی گلستان ولایت فراه ازجمله مناطقی بشمار میرود که گفته میشود: طالبان درآن حضور فعال دارند ودراین اواخر ناآرامی ها دراین ولسوالی شدت یافت است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top