کشته و زخمی شدن بیشتر از ۷۰ طالب‌مسلح در هرات

بر اثر عملیات نیروهای ارتش در ولایت هرات، دست‌کم ۷۳ طالب‌مسلح کشته و زخمی شده‌اند.

در خبرنامه‌ای دفتر مطبوعاتی قل اردوی ۲۰۷ ظفر آمده است که نیروهای ارتش عملیاتِ به هدف پاک‌سازی شاه‌راه هرات – پشتون‌زرغون با حمایت هوایی این نیروها راه‌اندازی کرده‌اند.

در این خبرنامه ذکر شده که در این عملیات ۵۶ طالب‌مسلح کشته و ۱۷ تن دیگر زخمی شدند.

خبرنامه می‌افزاید که تمامی قریه‌ها از وجود طالبان‌مسلح پاک‌سازی شده است.

در این خبرنامه ذکر شده که ۲۵ حلقه ماین نیز از سوی این نیروهای کشف و خثنی گردید.

تا اکنون طالبان‌مسلح در این مورد چیزی نگفته‌اند.

هر چند در خبرنامه از تلفات نیروهای ارتش چیزی گفته نشده است اما برخی منابع می‌گویند که نیروهای ارتش نیز در این رویداد تلفات داشته‌اند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top