کشته و زخمی شدن 11 طالب و 5 پولیس در ولایت فراه

در نتیجه حملات گروهی طالبان بالای پوسته های امنیتی در ولایت فراه، 11 طالب کشته وزخمی شده اند. مقامهای محلی در فراه میگویند: درنتیجه این درگیری 5 سرباز پولیس نیز کشته شده اند.

محمد ناصر مهری سخنگوی والی فراه میگوید: حوالی ساعت 11:00 شب گذشته گروهی از طالبان بالای پوسته های نیروهای امنیتی ولسوالی بالابلوک آن ولایت حمله نمودند، که درگیری سنگینی میان نیروهای امنیتی و طالبان آغاز گردید.

وی افزود: درنتیجه ی این درگیری که تا نزدیکی صبح ادامه داشت، 7 تن از مخالفین کشته و 4 تن دیگر شان زخمی شده اند.

سخنگوی والی فراه میگوید: همچنان درنتیجه ی این جنگ 5 سرباز پولیس نیز کشته شده اند.

مهری گفت: این درگیری در منطقه شمالگاه که مربوط به ولسوالی بالا بلوک میشود، رخ داده است.

به گفته ی سخنگوی والی فراه: طالبان پس از بجا گذشتن تلفات، مجبور به عقب نشینی شده اند و وضعیت فعلآ در منطقه آرام میباشد.

ولسوالی بالابلوک فراه از جمله ولسوالی های ناآرام این ولایت به شمار میرود، که طالبان مسلح در آن منطقه حضور فعال دارند و هرازگاهی با نیروهای امنیتی درگیری میشوند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top