کشف یک دیپوی مهمات و مواد انفجاری توسط اداره ی امنیت ملی هرات

موظقين اداره ي امنيت ملي هرات، موفق به كشف يك ديپوي مهمات انفجاري و تجهيزات جنگي طالبان در ولسوالي اوبه شده اند.

يك منبع در امنيت ملي هرات كه خواست از وي نام نبريم گفت: در نتيجه ي يك عمليات نظامي، موظفين امنيت ملي در قريه شاينان ولسوالي اوبه، موفق شده اند، تا به تعداد ١٠ بشكه مواد انفجاري از سه تا ده كيلويي، هشت پايه مخابره ي آيكم، سه پايه دوربين سلاح، مقدار زيادي مهمات و تجهيزات جنگي كشف گرديده است.

منبع گفت: در اين عمليات كه به پشتيباني پوليس صورت گرفته است، مواد انفجاري در محل كشف از بين برده شده و تجهيزات جنگي به اداره ي امنيت ملي منتقل گرديده است.

اين ديپوي مهمات عصر روز يك شنبه كشف و از بين برده شده است.

از دو روز بدين سو عمليات مشترك نظامي به رهبري قوماندان امنيه ي هرات، در مربوطات ولسوالي هاي پشتون زرغون و اوبه این ولایت به منظور پاکسازی این مناطق از وجود مخالفان مسلح دولت، راه اندازي شده است، كه تا اكنون جريان دارد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top