کمک نقدی سازمان ملل برای بیشتر از دو هزار خانواده ی بیجاشده ی داخلی درهرات

برای بیشتر از دو هزار خانواده ی بیجاشده گان دخلی،‌ عودت کننده و خانواده های فقیر در ولایت هرات از سوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان کمک های نقدی و زمستانی توزیع گردید.

با سرد شدن هوا زنده گی بیجاشده ها و عودت کننده گان در هرات دشوار شده است و این کمک ها در زمینه حل مشکلات آنان مهم خوانده می شود.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان کمک های زمستانی را به خانواده های بیجاشده،‌ عودت کننده و فقیر در ولایت هرات آغاز کرده است.

وحید هومان رئیس برنامه های کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان درهرات، میگوید: قرار است به بیش از پنج هزار خانواده در حوزه غرب که بیش از دو هزار و 5 صد خانواده در هرات هستند،‌ کمک های نقدی صورت بگیرد، که برای هر خانواده مبلغ پانزده هزار افغانی پول نقد توزیع خواهد شد.

شماری از بیجاشده گان و عودت کننده گان در هرات از اوضاع دشوار زنده گی شان سخن می گویند و تاکید دارند که به علت سردی هوا کودکان شان بیمار شده اند و آنان توانایی تداوی آنان را ندارند.

از سوی هم احمد جاوید نادم رئیس اداره ی امور مهاجرین و عودت کننده گان ولایت هرات میگوید: در جریان یک سال اخیر بیش از پنجاه هزار خانواده به علت  خشکسالی و جنگ از ولایت های همجوار به هرات بیجاشده اند و در اوضاع دشواری زنده گی می کنند.

او تاکید دارد، که برای کمک بیشتر به بیجاه شده گان، با موسسات کمک کننده درحال رای زنی هستند.

این درحالیست، که شمار بیجاشده گان در هرات به بیش از صد هزار خانواده می رسند.

این خانواده ها در جریان سال های آخیر به علت جنگ،‌ فقر و خشکسالی خانه های شان را ترک کرده و برای زنده گی بهتر به هرات آمده اند.

بیشتر خانواده های بیجا شده، بدون داشتن امکانات ابتدائی زنده گی در اطراف شهر هرات در زیر خیمه ها زنده گی می کنند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top