گشایش نمایشگاه نقاشی زیر نام برگ‌ریزان در هرات

نمایشگاه نقاشی زیر نام برگ‌ریزان از سوی دو بانو صبح‌امروز (دوشنبه ۱۰ قوس) در کتاب‌خانه عامه ولایت هرات، گشایش یافت.

عتیقه امینی مسوول برگزاری این نمایشگاه می‌گوید در این مکان ۲۸ اثر از دو هنرمند به نمایش گذاشته شده و تا سه روز دیگر بر روی بازدیدکننده گان باز می‌باشد.

بانو امینی افزود که پس از خزان، بهار می‌آید و ادامه داد که هدف از گذاشتن برگ‌ریزان برای این نماشگاه این است که پس از این همه جنگ و ویرانی در کشور، صلح آمدنی است.

وی گفت آرزوی هر افغان آمدن صلح در کشور است و آنان با برپایی این چنین نمایشگاه‌ها، از طرف‌های درگیری می‌خواهند تا از جنگ دست کشیده و صلح را به پیش گیرند.

این نمایشگاه برای سه روز بروی بازدید کننده‌گان باز می‌باشد.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top