یک زندانی در محبس هرات خودش را آتش زد

یک زندانی در محبس ولایت هرات روزگذشته (چهارشنبه – ۳۰ میزان) خود را آتش زد.

یک منبع در ولایت هرات به خبرگزاری کهندژ می‌گوید روزگذشته این فرد در داخل زندانی با آتش‌زدن خود، خواست به زندگی‌اش پایان دهد.

او گفت این زندانی توسط آمبولانس به شفاخانه مرکزی هرات انتقال داده شد.

در همین حال داکتر عارف جلالی سرطبیب شفاخانه مرکزی هرات در گفتگو با خبرگزاری کهندژ گفت این زندانی اکنون در بخش سوختگی این شفاخانه بستری می‌باشد.

او گفت در بررسی‌های ابتدایی این فرد ۹۰ فیصد سوختگی دارد و وضعیت‌اش خوب نیست.

خواستیم تا در این مورد دیدگاه مسوولان زندان را داشته باشیم موفق به این کار نشدیم.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top