استقبال باشنده گان ولایات فراه و نیمروز از افتتاح پروژه تاپی

ده ها تن از باشنده گان ولایات فراه و نیمروز در همایش های جداگانه افتتاح پروژه ی تاپی را برای تامین صلح و ثبات و همگرایی منطقه یی تاثیرگذاردانسته، میگویند: افتتاح پروژه تاپی امیدواری های زیادی را میان باشنده های کشور بخصوص ولایات فراه و نمیروز به وجود آورده است و از دولت میخواهند، تا برای تامین امنیت مسیر عبور این پایپلاین اقدامات جدی را روی دست گیرد. درهمین حال مقام های محلی دراین ولایات برای مردم وعده میدهند، که امنیت این پروژه بصورت جدی از سوی نیروهای امنیتی و قطعاتی خاص گرفته خواهد شد.

افتتاح طرح ساخت لوله گاز تاپی در چند روز گذشته توسط رئیس جمهوری غنی، خوشی ها و امید های زیادی را برای مردم کشور بوجود آورده است.نیمروز 1

درمراسمی که به همین منظور در ساختمان مقام ولایت نیمروز ترتیب یافته بود، ده ها تن از مسئولان محلی، نماینده گان شورای ولایتی، اعضای جامعه مدنی، فرهنگیان و جوانان، از افتتاح این پروژه استقبال کردند.

باشنده گان ولایت نیمروز میگویند: با عملی شدن پروژه تاپی وضعیت اقتصادی در کشور بهبود خواهد یافت و از همه بیشتر مردم ولایات حوزه غرب کشور، از این پروژه مستفید میشوند.

از سوی هم انجینر محمد سمیع والی ولایت نیمروز گفت: سرمایه گذاری میلیارد ها دالر از سوی کشور ترکمستان بالای این پروژه بزرگ از اهمیت بالایی برخوردار است و تطبیق این پروژه گامی بزرگ به سوی رشد اقتصادی، ثبات و امنیت کشورمان و منطقه خواهد بود.

وی افزود که همه ی ما باید این پروژه را به عنوان یک هدف ملی دانسته  و در تطبیق و عملی کردن آن ازهیچ سعی و تلاشی دریغ ننمائیم.

درهمین حال شمار زیادی از مردم فراه نیز صبح امروز در مقر مقام آن ولایت، طی یک محفلی با ابراز خوشنودی از آغاز گامهای اولیه ی پروژه تاپی استقبال کردند.

آنان این پروژه بزرگ را دستاورد خوبی برای حکومت می دانند و می گویند: بر علاوه ای سرازیر شدن پول های هنگفت به کشور، زمینه ای کار برای شمار زیادی از جوانان فراهم خواهد شد.

محمدآصف ننگ والی فراه اجرای این پروژه را با اهمیت خواند و افزود که این پروژه باید 20سال قبل انجام میگرفت ولی بنابر ناامنی ها به تاخیر افتاد.

او گفت: حال این با اجرایی شدن این پروژه  بر روند صلح تاثیر مثبت خواهد داشت چون برای تأمین امنیت این پروژه 8 الی 12 قرارگاه امنیتی ایجاد خواهد گردید.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، نواز شریف صدراعظم پاکستان و محمد حامد انصاری معاون رئیس جمهور هند روز یک شنبه بیست ودوم قوس در یک مراسم خاص پروژه تاپی را در منطقه ماری در جنوب شرق و در نزدیکی میدان گازی ترکمنستان که بنام گالکینیش یاد می‌شود افتتاح کردند.

قرار است در حدود ۱۰میلیارد دالر برای تطبیق این پروژه نهایت مهم اقتصادی در منطقه هزینه شود.

گفته می شود که طول این خط لوله یکهزارو ۸۱۴کیلومتر را در بر می گیرد که از این میان ۲۰۰کیلومتر آن از خاک ترکمنستان، ۷۳۵کیلومتر آن از خاک افغانستان و ۸۰۰کیلومتر آن از خاک پاکستان و از آنجا به منطقه فاضلکه در مرز با هند امتداد خواهد یافت.

کارشناسان میگویند: خط لوله تاپی که قرار است گاز ترکمنستان را از طریق خاک افغانستان به کشورهای پاکستان و هند انتقال دهد میتواند نقشی حیاتی را در راستای برقراری صلح و روابط حسنه میان کشورهای منطقه منجر شود.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top